SEN5945580K Senator 7-Drawer Cabinet Blue/Grey
7 Drawer Body made from 1mm steel panels with 0.8mm drawers. Powder coated finish in blue/grey with aluminium drawer pulls. Fully opening drawers for extra accessibility. Quick release smooth running 350mm ball bearing drawer slides. Rubber top mat and foam drawer liners. Fully locking. 100 x 25mm heavy duty castors, fitted with two brakes. Strong 450mm wide handle. Drawer loads should be evenly distributed. Roller cabinets should only ever be pushed. Overall dimensions (W x D x H): 689 – 760 with handle x 459 x 780mm – 915 with castors. Drawer sizes (W x D x H): 4@ 590 x 409 x 49mm, 2@ 590 x 409 x 101.5mm, 1@ 590 x 409 x 206.5mm.l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l SEN5945580K Senator 7-Drawer Cabinet Blue/Grey
Spesifikasi :
| Weight | : 48.9kg |
| Product Range | : Workshop Range |
| Mobility | : Set of 4 (2) 100mm Ø Casters with Brakes (2) 100mm Ø Casters without Brakes. |
| Strong 450mm Wide Steel Handle | |
| Product Type | : Roller Cabinet |
| Product Number | : BTO-270071M |
| Security | : Fully Lockable |
| Replacement Spares To Suit This Product | : (Set-4) Castors (2 x With Brakes) (2 x Without Brakes) 4″ x 1.1/4″. |
| 14″ Drawer Sliders with Ball Bearing (Pair) | |
| 90° Lock Key | |
| Key Blank | |
| Steel Lid Stays (Pair) | |
| Universal Drawer Liner: 583mm x 405mm | |
| Number of Drawers | : 7 |
| Product Dimensions in mm | : Depth 459mm |
| Height 780mm | |
| Width 689mm | |
| Drawer Dimensions | : (1) 590 x 409 x 206.5mm |
| (2) 590 x 409 x 101.5mm | |
| (4) 590 x 409 x 49mm | |
| Drawer Load Capacity | : 15 – 20kg |
| Design | : Handle 450mm |
| Powder Coated | |
| Steel 0.8mm Thick Drawer Frames | |
| Steel 1.0mm Thick Body Panels | |
| Supplied With Top Mat | |
| Drawers | : 14″ Drawer Sliders with Ball Bearing (Pair) |
| Foam Draw Liners | |
| Fully Open Drawers For Greater Access | |
| Rigid Aluminium Edged Drawer Handles | |
| Colour | : Blue/Grey |
Baca Juga : YMT5940540K Yamoto 5-DRAWER ROLLER CABINET – RED




Reviews
There are no reviews yet.