Jual Brady SPC 107716 Absorbent
Deskripsi Produkl l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l Jual Brady SPC 107716 Absorbent
High Traffic Series absorbents are multi-use, built for durability and provide maximum absorbency in “high traffic” and busy problem areas.
- Highly versatile, grey absorbents pick up water-based, petroleum-based and non-aggressive, chemical fluids
- Medium weight – optimal for most general maintenance needs
- 2-ply construction combines tough, spunbond coverstock with meltblown polypropylene – great for placement in aisles and around work stations
- Perforations provide cost control and reduce waste by allowing you to use only what you need
| Key Characteristics | |
| Product Number | : 107716 |
| UPC | : 662706211496 |
| UOM | : Roll of 300 Feet |
| Trade Name | : High Traffic |
| Brand Name | : Brady® SPC® Absorbents |
| Country of Origin | : United States of America |
| Dimensions | |
| Dimensions | : 15 in W x 300 ft L |
| Width | : 15 in |
| Length | : 300 ft |
| Perforated Length | : 15 in |
| Material Characteristics | |
| Material | : Polypropylene |
| Material Texture Features | : Dimpled, Low-Linting |
| Non-Woven Material Technology | : SM (Spunbond-Meltblown) |
| Color | : Gray |
| Product Features | |
| Absorbency Capacity | : 32 gal (US) |
| Absorbency Factor | : 12.5 gl/gs |
| Absorbency Weight | : Medium |
| Class | : Universal |
| Durability | : Maximum Durability (28 lbs +) |
| Environmental Resistance Features | : Fire-Resistant |
| Number of Plies | : 2 |
| Pallet Quantity | : 16 |
| Perforated? | : Yes |
| Type | : Roll |
| Compliance | |
| UNSPSC | : 47131909 |




Reviews
There are no reviews yet.