Jual Brady SPC 110433 MAXX
Deskripsi Produkl l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l Jual Brady SPC 110433 MAXX
MAXX® Pack is an economic solution for spill containment. The pack contains 20 economic, single-ply pads in a re-sealable zipper bag.
- MAXX® Pack absorbents are ideal for storage around your facility for immediate spill response
- Made with MAXX® Technology for superior absorbency and greater strength without the added weight
- Resealable zipper bag offers easy portability, quick access and ensures products are secure
- Surfactant-treated, brightly colored absorbent picks up a wide range of aggressive chemicals while remaining chemically inert
| Key Characteristics | |
| Product Number | : 110433 |
| UPC | : 662706891759 |
| UOM | : Case of 5 Pads |
| Trade Name | : MAXX® Pack |
| Brand Name | : Brady® SPC® Absorbents |
| Country of Origin | : United States of America |
| Dimensions | |
| Dimensions | : 15 in W x 19 in L |
| Width | : 15 in |
| Length | : 19 in |
| Perforated Width | : 7.5 in |
| Material Characteristics | |
| Material | : Polypropylene |
| Material Texture Features | : Dimpled, Low-Linting |
| Non-Woven Material Technology | : SMM (Spunbond-Meltblown-Meltblown) |
| Color | : Black on Yellow |
| Product Features | |
| Absorbency Capacity | : 30 gal (US) |
| Absorbency Factor | : 18 gl/gs |
| Absorbency Weight | : Heavy |
| Class | : Chemical |
| Durability | : Durable (15 lbs to 27 lbs) |
| Environmental Resistance Features | : Fire-Resistant |
| Number of Plies | : 3 |
| Pallet Quantity | : 24 |
| Perforated? | : Yes |
| Type | : Pad |
| Compliance | |
| UNSPSC | : 47131909 |




Reviews
There are no reviews yet.