Jual Brady SPC 110734 Absorbent
Deskripsi Produkl l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l Jual Brady SPC 110734 Absorbent
ReForm™ Plus absorbents are eco-friendly all-purpose absorbents for wiping and light foot traffic areas. Supports corporate sustainability and LEED initiatives.
- Highly versatile, grey absorbents pick up water-based, petroleum-based and non-aggressive, chemical fluids
- Light weight – specifically designed for smaller leaks, drips and spills
- ReForm™ Plus absorbents are made from 80% recycled newsprint and cellulose with spunbond coverstock on one side for durability
- Perforations provide cost control and reduce waste by allowing you to use only what you need
| Key Characteristics | |
| Product Number | : 110734 |
| UPC | : 662706891995 |
| UOM | : Case of 100 Pads |
| Trade Name | : Re-Form™ |
| Brand Name | : Brady® SPC® Absorbents |
| Country of Origin | : United States of America |
| Dimensions | |
| Dimensions | : 15 in W x 19 in L |
| Width | : 15 in |
| Length | : 19 in |
| Perforated Width | : 7.5 in |
| Material Characteristics | |
| Material | : Cellulose |
| Material Texture Features | : Medium-Linting |
| Non-Woven Material Technology | : SC (Spunbond-Cellulose) |
| Color | : Off-White |
| Percent Recycled Content | : 80 % |
| Product Features | |
| Absorbency Capacity | : 24 gal (US) |
| Absorbency Factor | : 17 gl/gs |
| Absorbency Weight | : Light |
| Class | : Universal |
| Durability | : Durable (15 lbs to 27 lbs) |
| Environmental Resistance Features | : Fire-Retardant |
| Fire Retardant Class | : Class A Fire Retardant |
| Number of Plies | : 2 |
| Pallet Quantity | : 30 |
| Perforated? | : Yes |
| Type | : Pad |
| Compliance | |
| UNSPSC | : 47131909 |




Reviews
There are no reviews yet.