Jual Brady SPC 118352 Absorbent
Deskripsi Produkl l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l Jual Brady SPC 118352 Absorbent
MRO Plus® products are strong, durable and low linting, making them the perfect go-to products for nearly every industrial setting.
- Highly versatile, grey absorbents pick up water-based, petroleum-based and non-aggressive, chemical fluids
- Heavy weight – specifically designed for continuous leaks and larger spills so you use less material
- 3-ply Meltblown Polypropylene construction is designed for general industrial applications
- Perforations provide cost control and reduce waste by allowing you to use only what you need
| Key Characteristics | |
| Product Number | : 118352 |
| UPC | : 662706897355 |
| UOM | : Bale of 100 Pads |
| Trade Name | : MRO Plus® |
| Brand Name | : Brady® SPC® Absorbents |
| Country of Origin | : United States of America |
| Dimensions | |
| Dimensions | : 15 in W x 19 in L |
| Width | : 15 in |
| Length | : 19 in |
| Perforated Width | : 7.5 in |
| Material Characteristics | |
| Material | : Polypropylene |
| Material Texture Features | : Dimpled, Medium-Linting |
| Non-Woven Material Technology | : Meltblown |
| Color | : Gray |
| Product Features | |
| Absorbency Capacity | : 26 gal (US) |
| Absorbency Factor | : 12.5 gl/gs |
| Absorbency Weight | : Heavy |
| Class | : Universal |
| Durability | : Durable (15 lbs to 27 lbs) |
| Environmental Resistance Features | : Fire-Resistant |
| Number of Plies | : 3 |
| Pallet Quantity | : 30 |
| Perforated? | : Yes |
| Type | : Pad |
| Compliance | |
| UNSPSC | : 47131909 |




Reviews
There are no reviews yet.