Jual Brady SPC 120835 Spill Kit
Deskripsi Produkl l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l Jual Brady SPC 120835 Spill Kit
SPC® Spill Kits from Brady® combine absorbents, accessories, PPE and instructional guidelines so you are prepared for emergencies when a spill occurs.
- Highly versatile, grey absorbents pick up water-based, petroleum-based and non-aggressive, chemical fluids
- 65-Gallon Drum is a UN-approved, tough, secure, screw-topped drum ideal for medium to large spill response
- Improve worker productivity and efficiency by placing spill kits around your facility close to areas prone to spills
- Spill kits are ideal for fast response to critical accidents
| Key Characteristics | |
| Product Number | : 120835 |
| UPC | : 662706897911 |
| UOM | : Kit |
| Trade Name | : AllWik® |
| Brand Name | : Brady® SPC® Absorbents |
| Country of Origin | : United States of America |
| Dimensions | |
| Dimensions | : 34 in H x 31 in Dia |
| Height | : 34 in |
| Diameter | : 31 in |
| Container Size | : 65 Gallon |
| Material Characteristics | |
| Container Material | : Polyethylene |
| Color | : Yellow |
| Product Features | |
| Absorbency Capacity | : 63 gal (US) |
| Class | : Universal |
| Container Type | : Drum |
| Environmental Resistance Features | : Fire-Resistant |
| Pallet Quantity | : 3 |
| Type | : Drum Spill Kit |
| What’s Included | |
| Includes | : (100) 15 in x 19 in Pads, (5) Disposal Bags, (7) 18 in x 18 in Pillows, (7) 3 in x 12 ft Socks, Goggles, Handbook, Nitrile Gloves |
| Compliance | |
| UNSPSC | : 47131905 |




Reviews
There are no reviews yet.