Brady SPC 121433 Label
Deskripsi Produkl l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l Brady SPC 121433 Label
Use these durable labels to easily identify and sort waste for disposal.
- All HazMat Shipping Labels meet D.O.T. Requirements HM-181 Regulation.
- Permanent acrylic adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Indoor/outdoor vinyl film withstands exposure to moisture, chemicals and handling.
- Up to 3 year average outdoor durability
| Key Characteristics | |
| Product Number | : 121433 |
| UPC | : 754473707743 |
| UOM | : Pack of 100 Labels |
| Brand Name | : Brady® |
| Country of Origin | : United States of America |
| Dimensions | |
| Sign Size | : (H x W) 6″ x 6″ |
| Dimensions | : 6 in H x 6 in W x 0.004 in D |
| Height | : 6 in |
| Width | : 6 in |
| Depth | : 0.004 in |
| Thickness | : 0.004 in |
| Material Characteristics | |
| Material | : Vinyl |
| Material Number | : B-7569 |
| Label Properties | : Aggressive Adhesive Labels, Permanent Adhesive Labels, Standard High Quality Labels |
| Adhesive Type | : Acrylic |
| Finish | : Gloss |
| Color | : Black on Yellow |
| Resistance Properties | : Abrasion-Resistant, Chemical-Resistant |
| Laminated | : Not Laminated |
| Indoor or Outdoor Use | : Outdoor Use |
| Minimum Service Temperature °F | : -4 °F |
| Maximum Service Temperature °F | : 167 °F |
| Minimum Application Temperature °F | : 50 °F |
| Reflective Type | : Non-Reflective |
| Illumination | : Not Illuminated |
| PSPA Photoluminescence Class | : Not Illuminated |
| Compatible Surface Types | : Curved, General |
| Product Features | |
| Shape | : Square |
| Mounting Type | : Self-Adhesive |
| Write-On | : No |
| Write-On Area? | : No |
| Preprinted Information | |
| Header | : No Header |
| Reverse Header | : No Reverse Header |
| Text Legend | : USED ABSORBENTS |
| Reverse Legend | : No Reverse Text |
| Language | : English |
| Compliance | |
| UNSPSC | : 55121606 |




Reviews
There are no reviews yet.