Jual KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inch
Jual KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inch
Deskripsi Produk : Jual KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inch
Sakha.co.id adalah distributor KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inchdi Indonesia. Kennedy sendiri merupakan perusahaan multinasional yang focus pada bisnis Hand Tools. Distributor KEN5380550K Kennedy, Distributor KEN5380550K Kennedy, Agen KEN5380550K Kennedy, Agen KEN5380550K Kennedy, Agen KEN5380550K Kennedy, Supplier KEN5380550K Kennedy, Supplier KEN5380550K Kennedy, Supplier KEN5380550K Kennedy
Rigid steel frame. Contoured die cast handle with knuckle guard. Thumb screw blade tensioner. Complete with 150mm (6”) blade.
Spesifikasi :
The KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inch is a hand tool specifically designed for cutting tough materials such as metal, pipe, plastic, and other materials that require sharpness and precision. One of the key features of the KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inch is its Pro-Grip handle, which is ergonomically designed for added comfort during use. The KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW features a 6-inch blade, which is ideal for cutting in confined spaces or for tasks that require precision.
| Frame Material | : Chrome-plated Steel |
| Handle Shape | : D-Shape |
| Positions | : N/A° |
| Includes | : N/A |
| Throat Depth | : 63mm |
| Overall Length | : 235mm |
| Handle Material | : Die Cast Aluminium |
| Protection Features | : N/A |
| Saw Tooth Size | : 18TPI |
| Compatible Materials | : Metal |
| Plastic | |
| Type | : Hacksaw |
| Blade Length | : 150mm |
| Blade Material | : HSS |
| Tension Adjustment Style | : Manual |
Baca Juga : SEN5380390K Senator 10 – 12 Inch ADJUSTABLE HACKSAW, ONEBIZ.id
KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inch adalah alat pemotong tangan yang dirancang khusus untuk memotong material keras seperti logam, pipa, plastik, dan material lain yang membutuhkan ketajaman dan presisi dalam pemotongan. Salah satu fitur utama dari KEN5380550K Kennedy PRO-GRIP JUNIOR HACKSAW 6 Inch adalah pegangan Pro-Grip yang dirancang ergonomis. Pegangan ini terbuat dari bahan yang tahan lama dan memberikan kenyamanan lebih saat digunakan. Dengan desain yang memungkinkan pegangan yang lebih mantap.




Reviews
There are no reviews yet.