Jual KEN5382350K Kennedy PROFESSIONAL (PLUS) CUSHION GRIP HACKSAW
Jual KEN5382350K Kennedy PROFESSIONAL (PLUS) CUSHION GRIP HACKSAW
Deskripsi Produk : Jual KEN5382350K Kennedy PROFESSIONAL (PLUS) CUSHION GRIP HACKSAW
Sakha.co.id adalah distributor KEN5382350K Kennedy PROFESSIONAL (PLUS) CUSHION GRIP HACKSAWdi Indonesia. Kennedy sendiri merupakan perusahaan multinasional yang focus pada bisnis Hand Tools. Distributor KEN5382350K Kennedy, Distributor KEN5382350K Kennedy, Agen KEN5382350K Kennedy, Agen KEN5382350K Kennedy, Agen KEN5382350K Kennedy, Supplier KEN5382350K Kennedy, Supplier KEN5382350K Kennedy, Supplier KEN5382350K Kennedy
Heavy-duty steel frame with front grip and ‘D’ style handle with grooved, slip resistant rubber inlay for positive control and comfort. Wing nut and lever blade tensioning. The blade can be set at 45° to the frame to allow flush cutting. Supplied with blade.
Spesifikasi :
| Compatible Materials | : Metal |
| Type | : Multi-position Hacksaw |
| Handle Material | : Die Cast Aluminium with Rubber inlay |
| Saw Tooth Size | : 24TPI |
| Blade Material | : Bi-metal |
| Overall Length | : 400mm |
| Handle Shape | : D-shape |
| Positions | : 35°° |
| 90°° | |
| Throat Depth | : 110mm |
| Maximum Blade Length | : 300mm |
| Tension Adjustment Style | : Manual |
| Frame Material | : Chrome-plated Steel |
Baca Juga : KEN5383050K Kennedy SET OF 12 Inch HACKSAW FRAME & 10 BLADES, ONEBIZ.id
With 24 TPI, this multi-positional heavy-duty hacksaw is suited for professional use. Possessing a steel frame with front grip and ‘D’ style handle with grooved, slip resistant rubber inlay for positive control and comfort, the product can also be adjusted to 35, 45 or 90° to suit your needs. Supplied with one blade, with replacement blades available to purchase separately.
Features and Benefits
• Heavy duty steel frame for durability
• Wing nut and lever blade tensioning system to adjust the blade
Typical Applications
• Woodworking
• Construction
Dengan 24 TPI, gergaji besi tugas berat multi-posisi ini cocok untuk penggunaan profesional. Memiliki rangka baja dengan pegangan depan dan pegangan gaya ‘D’ dengan tatahan karet beralur dan tahan slip untuk kontrol positif dan kenyamanan, produk ini juga dapat disesuaikan ke 35, 45 atau 90° sesuai kebutuhan Anda. Produk ini dilengkapi dengan bilah yang dapat disetel melalui mur sayap dan sistem pengencangan bilah tuas. Disertakan dengan satu bilah, dengan bilah pengganti tersedia untuk dibeli secara terpisah.
fitur dan keuntungan
• Rangka baja tugas berat untuk daya tahan
• Sistem pengencangan mur sayap dan bilah tuas untuk menyetel bilah
Aplikasi Khas
• Pengerjaan Kayu
• Konstruksi




Reviews
There are no reviews yet.