Jual KEN5383000K Kennedy SET OF BEAVER/12 Inch ADJUSTABLE HACKSAW FRAMES
Jual KEN5383000K Kennedy SET OF BEAVER/12 Inch ADJUSTABLE HACKSAW FRAMES
Deskripsi Produk : Jual KEN5383000K Kennedy SET OF BEAVER/12 Inch ADJUSTABLE HACKSAW FRAMES
Sakha.co.id adalah distributor KEN5383000K Kennedy SET OF BEAVER/12 Inch ADJUSTABLE HACKSAW FRAMESdi Indonesia. Kennedy sendiri merupakan perusahaan multinasional yang focus pada bisnis Hand Tools. Distributor KEN5383000K Kennedy, Distributor KEN5383000K Kennedy, Agen KEN5383000K Kennedy, Agen KEN5383000K Kennedy, Agen KEN5383000K Kennedy, Supplier KEN5383000K Kennedy, Supplier KEN5383000K Kennedy, Supplier KEN5383000K Kennedy
Spesifikasi :
| Compatible Materials | : Metal |
| Type | : Adjustable Hacksaw Set |
| Handle Material | : Shatterproof Plastic Die Cast Aluminium |
| Blade Length | : 165-300mm |
| Saw Tooth Size | : 18 18TPI |
| Blade Material | : Blade Included |
| Overall Length | : 475mm |
| Handle Shape | : Pistol Grip D-shape |
| Throat Depth | : 100mm |
| Maximum Blade Length | : 300mm |
| Includes | : (2) Hacksaws |
| Tension Adjustment Style | : Manual |
| Minimum Blade Length | : 165 250mm |
| Frame Material | : Steel Steel |
Baca Juga : KEN5382350K Kennedy PROFESSIONAL (PLUS) CUSHION GRIP HACKSAW, ONEBIZ.id
A hacksaw is a fine-toothed saw, originally and mainly made for cutting metal. Most hacksaws are hand saws with a C-shaped walking frame that holds a blade under tension. Such hacksaws have a handle, usually a pistol grip, with pins for attaching a narrow disposable blade. The frames may also be adjustable to accommodate blades of different sizes. A screw or other mechanism is used to put the thin blade under tension.
Kebanyakan gergaji besi adalah gergaji tangan dengan kerangka berjalan berbentuk C yang menahan bilah di bawah tekanan. Gergaji besi semacam itu memiliki pegangan, biasanya pegangan pistol, dengan pin untuk memasang pisau sekali pakai yang sempit. Bingkai juga dapat disesuaikan untuk mengakomodasi bilah dengan ukuran berbeda. Sekrup atau mekanisme lain digunakan untuk menempatkan bilah tipis di bawah tekanan.
Pada gergaji besi, seperti kebanyakan gergaji rangka, mata pisau dapat dipasang dengan gigi menghadap ke arah atau menjauhi gagang, sehingga menghasilkan aksi pemotongan baik pada langkah dorong atau tarik.




Reviews
There are no reviews yet.