Jual SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide Centre Drill
Deskripsi Produk: Jual SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide Centre Drill
Sakha.co.id adalah Distributor Sherwood SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide Centre Drill di Indonesia. Kennedy sendiri merupakan perusahaan multinasional yang focus pada bisnis Cutting Tools Distributor SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Distributor SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Distributor SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Agen SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Agen SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Agen SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Supplier SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Supplier SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide, Supplier SHR1588180K Sherwood 16×6.30mm Carbide
Spesifikasi Produk:
Carbide Center Drill, also known as a center drill or center drill, is a cutting tool used in Drilling process to create a begin hole or center point on a Workpiece. Carbide center Drills are typical employed to establish a starting hole or center point before further Drilling with standard drills
Feature and Benefit:
- The conical shape of the Drill tip facility precise Drilling and aids in creating exact center points
- Carbide Exhibits good heat dissipation property
- Versatile and fit for a wide range of materials
- The heat dissipation property of carbide help minimize heat buildup during drilling
- Providing stability and consistency in the Drilling process
| Countersink Angle | : 60° |
| Trade Size | : 16mm |
| Cutting Style | : Plain |
| Body Diameter | : 16mm |
| Drill Point Diameter | : 6.3mm |
| Shank Type | : Plain Round |
| Maximum Drill Point Length | : 9.2mm |
| Finish/Coating | : Uncoated |
| Minimum Drill Point Length | : 8mm |
| Material | : Carbide |
| Overall Length | : 71mm |
| Standards Met | : BS 328 |
| DIN 333A | |
| ISO 2540 | |
| ISO 2541 | |
| ISO 866 | |
| Drill Point Angle | : 118° |
Baca Juga : SHR1588160K Sherwood 12 5×5 00mm Carbide Centre Drill, Onebiz.id




Reviews
There are no reviews yet.