Jual YMT5380310K Yamoto 6 Inch QUICK RELEASE JUNIOR HACKSAW
Jual YMT5380310K Yamoto 6 Inch QUICK RELEASE JUNIOR HACKSAW
Deskripsi Produk : Jual YMT5380310K Yamoto 6 Inch QUICK RELEASE JUNIOR HACKSAW
Sakha.co.id adalah distributor YMT5380310K Yamoto 6 Inch QUICK RELEASE JUNIOR HACKSAW di Indonesia. Yamoto sendiri merupakan perusahaan multinasional yang focus pada bisnis Hand Tools. Distributor YMT5380310K Yamoto, Distributor YMT5380310K Yamoto, Agen YMT5380310K Yamoto, Agen YMT5380310K Yamoto, Agen YMT5380310K Yamoto, Supplier YMT5380310K Yamoto, Supplier YMT5380310K Yamoto, Supplier YMT5380310K Yamoto
Featuring a quick release mechanism for fast and easy blade change, this hacksaw combines a robust design with a moulded handle. It comes supplied with a 150mm (6″) general purpose blade.
Spesifikasi :
| Frame Material | : Steel |
| Handle Shape | : D-Shape |
| Positions | : N/A° |
| Includes | : Quick-release Lever |
| Throat Depth | : 80mm |
| Overall Length | : 220mm |
| Handle Material | : Plastic |
| Protection Features | : N/A |
| Saw Tooth Size | : N/ATPI |
| Compatible Materials | : Metal |
| Plastic | |
| Type | : Hacksaw |
| Blade Length | : 150mm |
| Blade Material | : HSS |
| Tension Adjustment Style | : Automatic |
Baca Juga : KEN5380600K Kennedy JUNIOR HACKSAW FRAME C/W HARDENED BLADE, ONEBIZ.id
Most hacksaws are hand saws with a C-shaped walking frame that holds a blade under tension. Such hacksaws have a handle, usually a pistol grip, with pins for attaching a narrow disposable blade. The frames may also be adjustable to accommodate blades of different sizes. A screw or other mechanism is used to put the thin blade under tension.
Gergaji besi adalah gergaji bergigi halus, awalnya dan terutama dibuat untuk memotong logam. Gergaji yang setara untuk memotong kayu biasanya disebut gergaji busur.
Pada gergaji besi, seperti kebanyakan gergaji rangka, mata pisau dapat dipasang dengan gigi menghadap ke arah atau menjauhi gagang, sehingga menghasilkan aksi pemotongan baik pada langkah dorong atau tarik. Dalam penggunaan normal, memotong vertikal ke bawah dengan pekerjaan yang ditahan di bangku ragum, mata gergaji besi diatur menghadap ke depan.




Reviews
There are no reviews yet.