Jual KEN5380630K Kennedy BEAVER STYLE JUNIOR HACKSAW
Deskripsi Produk : Jual KEN5380630K Kennedy BEAVER STYLE JUNIOR HACKSAW
Sakha.co.id adalah distributor KEN5380630K Kennedy BEAVER STYLE JUNIOR HACKSAW di Indonesia. Kennedy sendiri merupakan perusahaan multinasional yang focus pada bisnis Hand Tools. Distributor KEN5380630K Kennedy, Distributor KEN5380630K Kennedy, Agen KEN5380630K Kennedy, Agen KEN5380630K Kennedy, Agen KEN5380630K Kennedy, Supplier KEN5380630K Kennedy, Supplier KEN5380630K Kennedy, Supplier KEN5380630K Kennedy
Beaver Style High impact resistant pistol grip. Steel oval section frame for strength and rigidity. Thumb screw blade tensioning. Supplied complete with 150mm (6”) 18tpi metal cutting blade.
Spesifikasi :
| Frame Material | : Steel |
| Handle Shape | : D-Shape |
| Positions | : N/A° |
| Includes | : N/A |
| Throat Depth | : 60mm |
| Overall Length | : 275mm |
| Handle Material | : Plastic |
| Protection Features | : N/A |
| Saw Tooth Size | : 18TPI |
| Compatible Materials | : Metal |
| Plastic | |
| Type | : Hacksaw |
| Blade Length | : 150mm |
| Blade Material | : HSS |
| Tension Adjustment Style | : Manual |
Baca Juga : KEN5381000K Kennedy PAD SAW, ONEBIZ.id
This beaver style hacksaw is ideally suited for cutting both metals and plastic. With a high impact resistant pistol grip, steel oval section frame for strength and rigidity and a thumb screw for blade tensioning. The product is upplied complete with a 150mm (6″) 18 TPI metal cutting blade.
Features and Benefits
• Steel frame is highly robust and can withstand harsh environments
• Ideal for cutting metal and plastic for versatility
Typical Applications
• Engineering
• Woodworking
Gergaji besi gaya berang-berang ini sangat cocok untuk memotong logam dan plastik. Dengan pegangan pistol tahan benturan tinggi, rangka baja bagian oval untuk kekuatan dan kekakuan, dan sekrup jempol untuk mengencangkan bilah. Produk ini dilengkapi dengan pisau pemotong logam 150mm (6″) 18 TPI.
fitur dan keuntungan
• Rangka baja sangat kokoh dan tahan terhadap lingkungan yang keras
• Ideal untuk memotong logam dan plastik untuk keserbagunaan
Aplikasi Khas
• Rekayasa
• Pengerjaan Kayu




Reviews
There are no reviews yet.