Jual Brady SPC 148856 Spill Kit
Deskripsi Produkl l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l Jual Brady SPC 148856 Spill Kit
SPC® Spill Kits combine pads, accessories and PPE so that you are prepared in an emergency. Position them around your facility so that you are prepared should a spill occur.
- Spill kit contains surfactant-treated absorbents and contents designed to pick up formaldehyde while remaining chemically inert.
- Reusable screw top bucket keeps contents clean and easily accessible
| Key Characteristics | |
| Product Number | : 148856 |
| UPC | : 662706904916 |
| UOM | : Kit |
| Brand Name | : Brady® SPC® Absorbents |
| Country of Origin | : United States of America |
| Dimensions | |
| Dimensions | : 18 in H x 14 in Dia |
| Height | : 18 in |
| Diameter | : 14 in |
| Container Size | : 6.5 Gallon |
| Material Characteristics | |
| Container Material | : Polyethylene |
| Color | : White |
| Product Features | |
| Absorbency Capacity | : 9 gal (US) |
| Class | : HazMat |
| Container Type | : Bucket |
| Environmental Resistance Features | : Chemical-Resistant, UV-Resistant |
| Pallet Quantity | : 36 |
| Type | : Portable Spill Kit |
| What’s Included | |
| Includes | : (1) 1-lb bag granular, (1) 2 lb acid neutralizer, (1) goggles, (1) neoprene gloves, (1) respirator, (1) scoop and scraper, (10) 15″ x 19″ pads, (2) disposal bags |
| Compliance | |
| UNSPSC | : 47131905 |




Reviews
There are no reviews yet.